Úvodní slovo ředitele závodu

16. 2. 2015

Začínáme! Právě stojíme u vzniku nové běžecké série! Proč vlastně vzniká? Pro koho je určena? Co chce přinést nového do současného nabitého kalendáře běžců? Čím chce upoutat?

Sám se každý rok účastním několika běžeckých závodů v přírodě, preferuji delší závody – ultra-maratony a mnohé mne baví, takže se účastním i opakovaně. Jenže mi na nich něco chybělo. Některé závody jsou moc dlouhé, jiné krátké, některé můžete jít jen ve dvojici, jiné se běhají na okruzích atd. A tak jsem si za dlouhých zimních večerů řekl, že by stálo za to připravit závody, které budou dlouhé, ale ne vyčerpávající, které povedou terénem i horami, ale nebudou to „choďáky“ a kde bude dostatek občerstvení, aby si závodník nemusel nosit veškeré jídlo s sebou.

Především nabízíme pouze kategorii jednotlivců, protože není pro nikoho příjemné, když mu parťák na trati odstoupí za závodu. Také není jednoduché vždycky k sobě do závodu vhodného parťáka najít. Zvýšíme tím pravděpodobnost, že mnoho závodníků bude moci dokončit trasu a být klasifikováno. Samozřejmě vím, že závodníci při ultra-trailech spolu během závodu vytvářejí neformální dvojice či jiné skupinky, to ale k těmhle dlouhým a náročným akcím patří. Vznikají tak často zcela nová kamarádství a to je na tomto sportu hezké.

Od začátku mi šlo i o to, aby vznikla série závodů. Podle mého názoru to zvyšuje atraktivnost a soutěživost. Délku závodů budeme vždy plánovat přibližně v délce okolo 70-80 km, přičemž víme, že i to může být pro začátečníky, kteří by si ultra-trail chtěli zkusit, příliš velká vzdálenost. Proto vytvoříme v každém závodě vždy jednu zkratku, kterou bude moci využít každý, kdo se rozhodne ať už před závodem nebo bezprostředně při něm. Kratší trasa bude v délce okolo 50-60 km.

Dále pro mne bylo důležité ukázat závodníkům nová místa, která jsou něčím zajímavá. Nemá cenu běhat stále jen po stejných „profláknutých“ trasách a vrcholech, proto budeme do závodů vždy zařazovat tzv. ultra-tisícové vrcholy, které závody zpestří. Mají specifickou charakteristiku, a proto mezi nimi najdeme místa, která v ostatních závodech není šance spatřit. V ČR jich je skoro 100, takže je z čeho vybírat.

K velkému „taháku“ této nové série má patřit účast VIP sportovních osobností, známých širokou veřejností. Mezi první se řadí Jiří Magál, reprezentant ČR v běžeckém lyžování, čtyřnásobný účastník olympijských her a bronzový medailista ze zimních OH ve Vancouveru v roce 2010. Jiří Magál se ale také často a s úspěchem účastnil mnoha závodů v běhu do vrchu a jiných běžeckých akcích, takže od něj můžeme čekat velmi dobré výkony. Přijet tedy mohou jak ti závodníci, kteří s ním chtějí „jen“ odstartovat v závodě i ti, kteří se s ním chtějí utkat o nejlepší pozice.

Důležitou součástí závodu bude možnost účastnit se jej ve 2 speciálních skupinách, které budou určeny ultra-trailovým začátečníkům. Spolupracujeme s běžeckou školou Miloše Škorpila, který je v tomto oboru ikonou a uznávaným odborníkem. Zájemci o absolvování závodu v doprovodu takového experta a jeho kolegy se mohou těšit na mnoho cenných rad, které jim ušetří nejedno trápení. Jedna skupina absolvuje kratší variantu závodu a druhá kompletní závod. Detaily k těmto vloženým skupinám a přesné organizaci budeme ještě zveřejňovat jak na našem webu, tak i na webu běžecké školy Miloše Škorpila.

Chceme prostě vytvořit takové závody, které přinesou závodníkům příjemnou atmosféru, nové zážitky a poznání. Jde nám o to, aby si opravdoví „závoďáci“ pořádně zazávodili a „nováčci“ aby se mohli zúčastnit, dozvědět se něco nového a učit se od nejpovolanějších. V neposlední řadě chceme i vítězům celé Czech Ultra Trail Tour nabídnout boj o zajímavé ceny, pro medailisty celé tour máme připravenou finanční odměnu. Ať už tedy patříte ke kterékoliv skupině ultra běžců, neváhejte a přihlaste se přes náš registrační formulář na webu. Je možno se za zvýhodněných podmínek přihlásit rovnou na všechny tři závody v rámci Czech Ultra Trail Tour. Pokud byste se některého ze závodů nemohli později zúčastnit, nemáte se čeho bát – startovné buď převedeme na další závod série, nebo jej směníte s jiným zájemcem. Těším se na trati!

Marek Navrátil, ředitel CUTT


CUTT.cz